Ziraat Pos Hata Kodları için Genel Açıklama

POS cihazları işletmeler açısından oldukça önemlidir. Günümüzde kredi kartının yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte bu cihazlar ön plana çıkmaktadır. Bu noktada Ziraat POS hata kodları konusu gündeme gelmektedir.

Bu bankayla ilgili POS hata kodu ve Ziraat POS hata kodları açıklamaları şu şekildedir:

Kod 01 – Kartı Veren Bankayı Arayınız Hatası

Kredi kartları hata kodları arasında yer alan 01 kodlu hatada kartın bağlı bulunduğu bankayı yani Ziraat Bankası’nı aramanız gerekmektedir. Bunun birçok nedeni olabilmekte ve bankadan onay gelmediği sürece işlem yapılamamaktadır.

Kod 05 – Red – İşlem Onaylanmadı Hatası

En fazla karşılaşılan sorunlar arasında yer alan 05 hata kodu genellikle onaylanmayan işlemlerde karşımıza çıkmaktadır. Bu hata kodunun çıkmasının nedeni gerçekleştirilecek işlemin maddi sorunlar nedeniyle banka tarafından reddedilmesidir.

Kod 09 – Tekrar Deneyiniz Hatası

Teknik konulardan kaynaklanan hataların başında 09 kod numaralı hata gelmektedir. Senkronizasyon kaybında ortaya çıkan bu POS hata kodu ile karşılaşıldığında bir süre beklemek gerekmektedir. Sorunun uzun sürmesi durumunda müşteri hizmetleri aranmalıdır.

Kod 12 – Geçersiz İşlem Hatası

Alışverişte yapılan işlemin geçersiz olduğuyla ilgili hata 12 numaralı kodla bildirilmektedir. Ziraat POS cihazlarında bu hatayla karşılaşıldığında tekrar deneme yapmak gerekmektedir.

Kod 13 – Geçersiz İşlem Tutarı Hatası

POS cihazlarında miktarın doğru girilmesi son derece önemlidir. Yanlış tutarlar girildiğinde ve bu durum müşteri tarafından belirtildiğinde Ziraat POS hata kodları arasında yer alan 13 numaralı hata ortaya çıkmaktadır.

Kod 14 – Geçersiz Kart Numarası Hatası

Her kredi kartı ya da banka kartının üzerinde numara bulunmaktadır. Bu kartların üzerinde yer alan numaralar zamanla güncellenmekte ve yeni kartlar gönderilmektedir. Ziraat POS cihazlarında yaşanan geçersiz kart numarası hatası bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Kod 41 – Kayıp Kart Hatası

Bir kişi tarafından kredi kartı ya da banka kartı kayıp olarak bildirilmişse ve bu kartla alışveriş yapılmaya çalışılıyorsa bu durum Ziraat Bankası POS cihazlarında 41 numaralı kodla gösterilmektedir. Bu durumda banka hemen bilgilendirilmelidir.

Kod 43 – Çalıntı Kart Hatası

Kredi kartları hata kodları arasında yer alan çalıntı kart hatası, Ziraat Bankası POS cihazlarında 43 numarayla gösterilmektedir. Bu hatanın alınması durumunda  yani çalıntı kartla alışveriş yapılması durumunda vakit kaybetmeden güvenlik güçleri ve banka bilgilendirilmelidir.

Kod 51 – Kart Limiti Yetersiz Hatası

Kredi kartlarının belirli limitleri bulunmaktadır. Zaman zaman ekstrelerin ödenmemesi sonucunda bu limitin tamamının kullanıldığı unutulmaktadır. Bu hata Ziraat Bankası’na bağlı cihazlarda 51 kod numarasıyla gösterilmektedir.

Kod 54 – Vade Sonu Geçmiş Kart Hatası

Ziraat POS hata kodları arasında yer alan 54 numaralı hata kodu, vade sonu geçmiş kart hatası anlamına gelmektedir. Her kartın bir son kullanım tarihi vardır ve bu süre geçtiğinde kartlarda bu hata ortaya çıkmaktadır.

Kod 55 – Hatalı Kart Şifresi

Kredi kartı ya da banka kartlarının kullanıcı tarafından belirlenen şifreleri bulunmaktadır. Zaman zaman bu şifre unutulmaktadır. Şifreyi üst üste yanlış girmeniz durumunda kartınız bloke olacak ve siz gerekli işlemleri yapıp açana kadar kullanım dışı olacaktır.

Kod 56 – Tanımsız Kart Hatası

Kartların belirli tarihten sonra yenileri banka tarafından gönderilmektedir. Buna rağmen eski kartı alışverişinizde kullanmanız durumunda Ziraat Pos cihazlarında 56 numaralı hata ortaya çıkmaktadır. Bu hata iptal edilen kartlarda da görülmektedir.

Kod 57 – İşlem Tipine İzin Yok Hatası

Kredi kartıyla alışverişlerde peşin ya da taksitli imkanlar bulunmaktadır. Yine de her kart her POS cihazında taksit yapmaya uygun değildir. Bu tarz durumlarda POS cihazında 57 numaralı hata kodu ortaya çıkmaktadır. RC 57 Red Onaylanmadı Ne Demek konusunda detaylı bilgi almak için aşağıdaki konuyu incelemenizi tavsiye ederiz…

rc 57 red onaylanmadı ne demek

Kod 58 – İşlem Tipi Terminale Kapalı Hatası

Özellikle kredi kartıyla alışverişte ekstra taksit imkanları anlaşmalı kuruluşlarda sunulmaktadır. POS hata kodu içerisinde yer alan 58 numaralı kod, işlem yapılan firmanın anlaşmalı firma olmadığını ortaya koymaktadır.

Kod 91 – Kartı Veren Bank Hizmet Dışı Hatası

Bankalar zaman zaman iflas etmekte ya da devlet tarafından el konulmaktadır. Bu tarz durumlarda kapatılan bankanın kredi kartı ya da banka kartını alışverişlerde kullanırken Ziraat POS cihazlarında 91 numaralı hata kodu ortaya çıkmaktadır.

Kod 96 – Sistem Arızası Hatası

POS bankayla gerekli iletişimi her zaman sağlamalıdır. Bu iletişim hattının kaybolması durumunda 96 numaralı hata kodu ortaya çıkmaktadır. Bu hata kodunun uzun sürmesi durumunda banka aranmalıdır.

Kod 312 – CVV2 Hatası

Kartların arka kısmında bulunan CVV ya da CVV2 olarak belirtilen numaralarda yanlışlık olması durumunda POS cihazlarında bu hata ortaya çıkmaktadır. Kredi kartları hata kodları arasında yer alan bu sorunda kartın sahibi bankayla iletişim kurmalıdır.

One Response

  1. Mehmet Özçelik 21 Ocak 2018 Reply

Yorum Yapabilirsiniz!