Valör Nedir Nasıl Hesaplanır ? | Valör işlemleri

Çoğumuzun bilmediği ve bir bankacılık terimi olan valör, aslında günlük hayatta hepimizin bir şekilde etkileşimde olduğu bir işlemdir. Vadeli mevduat hesabı başlangıç tarihi olarak karşımıza çıkan bu tarih belirleyen unsur, pek çok bankanın kendi hesabındaki paradan ekstra para kazanmasına sebep olan bir yöntem olarak da dikkat çekmektedir. Peki valör nedir ve valör nasıl hesaplanır ?

Valör nedir? Valör nasıl hesaplanır?

Çok sayıda farklı bankacılık işlemleri esnasında, insanların paraları belli bir süre bankalarda kalmaktadır. Özellikle EFT gibi bir işlemin çoğu zaman hafta sonu araya girmesiyle, paranın hesaba geçme tarihi iki buçuk gün kadar uzayabilmektedir. Bu gibi süreçler bankalar tarafından verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Merkez Bankası’nın her ne kadar değişken olsa da şu an itibariyle gecelik faiz oranının yüzde 7.75 olduğunu düşünelim. Esasında bankalarda kalan bu paraların ekstradan faiz ile birlikte para kazanma aracına dönüştüğünü söyleyebiliriz. Bu bilgilerden sonra bir de faiz hesaplamalarında valör konusuna değinelim…

Faiz hesaplamalarında valör

Belli bir rakamı örnek gösterecek olursak yüzde 7.75 faizin 3 günlük karşılığı vergiler de çıkıldıktan sonra yaklaşık rakamın % 0,5’ine denk gelmektedir. Bir bankanın sürekli olarak bu rakamlarla işlerini devam ettirdiği düşünülecek olursa, toplamda hatırı sayılır bir kazanç elde etme şansının valör sistemi ile mümkün olduğunu görebiliriz.
Aslında pek çok müşterinin gerek maaş gerekse de vadesiz hesapları konusunda bankalardan rakamsal bir beklentisi olmadığını görüyoruz. Bunun ise bankalar için müthiş bir fırsat ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Parayı faizle destekleyen ve müşterilerin önemsemediği boşlukları bir avantaja çeviren finans kuruluşları var. Bu kuruluşlar valör ile birlikte önemli derecede kazançlar elde etmektedirler.

valör işlemleri valör nedir

Bankalar ve valör işlemleri

İngilizce ‘den Türkçe ’ye gelen ve value date sözcüğünün karşılığı olan valör, bugün pek çok bankanın hatırı sayılır bir kazanç elde etmesinin de temelini oluşturuyor. Maaş hesabı olan insanların otomatik ödeme talimatına yönlendirilmesindeki temel mantığını altında da bu sebep yatmaktadır.
Ödemeler son gününde yapıldığı halde insanların faturalar için banka hesabında para bırakıyor olması, valör sisteminin işlemesi için iyi bir fırsat yaratmaktadır. Parası bankada beklediği halde bundan rakamsal bir menfaat elde etmeyi düşünmeyen çok sayıda insanın, bankaların tercih edeceği müşterilerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Son günlerde gündeme gelen promosyon olayının da altında yatan temel sebep aslında budur.

Yorum Yapabilirsiniz!