Türkiye varlık fonu kime ait | Varlık fonu kimin?

Türkiye varlık fonu kime ait Türkiye’ye ait olan “Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi”, özellikle de Başbakanlığa bağlı olan ve aynı zamanda da devletin pek çok önemli kurumunun ekonomik alt yapısını yönetmek amacıyla oluşturulmuş bir fondur.

Temmuz 2016’dan, beri süren olağanüstü hal ile birlikte,  Şubat 2017’de devlet pek çok önemli kurumun varlık fonuna devredilmesi kararı verildi. Bu kararın olağanüstü hal sürecinde, KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile verilmesi çeşitli çevreler tarafından eleştirilere neden oldu. Türkiye merkezli bir fon kuruluşu olan Varlık Fonu kimin ? Ayrıca varlık fonu nedir ve neden kuruldu?

Varlık Fonu Kime Ait

Özellikle de Osmanlı döneminde gündeme gelen benzer uygulamalar, devletin mal varlıklarını güçlendirmeye yönelik girişimlerde bulunması olarak yankı bulmuştu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de benzer girişimler ile ekonomi canlandırılmaya çalışılmıştır. Türkiye varlık fonu kime ait sorusuna kısaca devlet bünyesindeki fondur diyebiliriz…

Varlık fonu kimin sorusu için ise bu fonun genel bir fon olduğunu, devlet bünyesindeki pek çok kurum ve şirketi kapsadığını da belirtmeliyiz. Varlık fonu nedir sorusuna ise kısaca uzun vadede fona dahil olan kurum ve şirketlerin çeşitli amaçlar doğrultusunda işletilmesidir diyebiliriz.

Varlık Fonu Neden Kuruldu?

Varlık fonu nedir ve neden kuruldu yönünde pek çok eleştiri yapılmaktadır. Olağanüstü hal sürecinde kurulan bu fonun amacı devlet bünyesinde bulunan kurum ve şirketlerin uzun vadede ekonomik alt yapısının güçlü kalmasını sağlamak. Ziraat Bankası, Halkbank, Türk Hava Yolları ve Ziraat Bankası gibi önemli kurumlar ve şirketler bu fona dahil edildi.

Konu ile ilgili en çok eleştirilen bir diğer durumda varlık fonunun Sayıştay denetimine tabi olmayışı. Bu durum medyada yankı buldu ve pek çok kesimden eleştirildi. Varlık fonu ile İslami finansın geliştirilmesi, bağlı sektörlerde ek istihdam sağlanması, ilgili kurum ve şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin daha iyi yürütülmesi gibi çeşitli amaçlar var. Türkiye varlık fonu kime ait devlet bünyesinde yönetilmektedir. Varlık fonu kimin merak edilen sorusu için ise Türkiye bünyesindeki bir fon olduğunu söyleyebiliriz.

Varlık fonu nedir sorusunda eleştirilere karşı kısaca devlete bağlı önemli kurumlar için uzun vadeli finansal kaynak olarak ifade edilmektedir…

Selin

Bankacılık Bölümü mezunu olarak son 5 yıldır, kullanıcıların bankacılık işlemleri ile ilgili sorularını yanıtlamaktayım. Sizin de PTT Bank , Ziraat Bankası ve diğer bankalarla ilgili sorularınız varsa aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz. Bilgili olduğum her konuda yardımcı olurum...

4 Responses

 1. Muhtar dedi ki:

  Varlık fonuna devredilen kurumlar yazısı kadar Türkiye varlık fonu kime ait yazısını da net ve anlaşılır bir şekilde hazırlamışsınız. Geçen gün ilettiğim bir soru vardı, o konuya da değindiniz mi Selin Hanım?

 2. Selin dedi ki:

  Varlık fonu kimin konusunda siz değerli okurlarımıza kapsamlı bilgi vermeye çalıştık Ersin bey teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. Varlık fonuna devredilen kurumlar ile ilgili de bir başka makalemizde bilgilendirme yaptık. Konuyu incelemek isterseniz aşağıdaki konu başlığına tıklamanız yeterli olacaktır bilginize…

  Varlık Fonuna Devredilen Kurumlar Hangileri ?

 1. 03/04/2017

  Türkiye varlık fonu kime ait güzelce anlatmışsınız da peki varlık fonuna devredilen kurumlar hangileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir