Tapu Senedi Neden 2 Renktir | Tapu Senedi Neden iki Renk

Genellikle kullanıcıların sıklıkla merak ettiği konu tapu senedi neden iki renktir ? Tapu Sicil Müdürlüğü’nce verilen tapu senetleri 2 ayrı renge sahiptir. Gayrimenkullere dair mülkiyet hakkı ile ilgili olan tapu senetleri neden 2 renk ?

Tapu Senedi Neden 2 Renk ?

Ev almaya karar veren bireyler öncelikle tapu işlemleri için gerekli evrakları tamamlayarak, gayrimenkulün bağlı bulunduğu tapu dairesine gider. Tapu işlemleri nasıl yapılır konusunda detaylı bilgi edinerek ve doğru adımları izleyerek tapu belgesini teslim alırlar. Ancak bireylerin bu konuda en fazla merak ettikleri konu ‘ Tapu senedi neden 2 renk ?’ sorusudur.

Bazı Tapular Neden Mavi?

Renkler tapu senedinin hangi amaçla verildiğini belirtmektedir. Örneğin  mavi renk çerçevesi olan tapular, mülkün bir arsa olduğunu belirtiyor. Ayrıca mavi renk söz konusu arsanın herhangi bir kat mülkiyetine geçmediğini de simgelemektedir. Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen bu tapu senetlerinde bir diğer renk ise pembedir.

Bazı Tapular Neden Pembe?

Söz konusu mülkün projesinde, onaylı bağımsız bölümleri olduğunu göstermek için çerçevesinde pembe renk kullanılmaktadır. İçeriklerine göre ayrı ayrı renklere sahip olan tapu senetlerinin rengi, aynı zamanda hangi amaçla verildiğini de göstermektedir. Pembe renkli tapular, mülkün hisselerinin tespit edildiğini ve söz konusu mülkün kullanım alanlarını ifade etmektedir. Peki, tapu dairesine gitmeden önce hangi evrakları hazırlamamız gerekmektedir?

Tapu İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Tapu işlemleri için gerekli evrakların başında gelen nüfus cüzdanınızın aslını ve fotokopisini hazır etmelisiniz. Sonrasında 1 tane fotoğraf çektirmelisiniz. Fotoğrafınız 6 aydan önce çekilmiş olması gereklidir. Hemen ardından belediye için tapunun aslı, fotokopisi ve rayiç belgesini temin etmelisiniz. Tapu işlemleri için gerekli evraklar listesinin sonunda ise ipotek evrakları gelmektedir. Ancak bu belge kredi kullanılmış ise talep edilmektedir.

3 Yorum

  1. Tolga 31 Mart 2017 Reply
    • Selin 31 Mart 2017 Reply
  2. ASLAN 18 Nisan 2017 Reply
    • Selin 19 Nisan 2017 Reply

Yorum Yapabilirsiniz!