PTT Posta Çeki Hesabı Ücretli mi?

Pek çok yönden avantaj sunan ve öğrenci-çalışan ciddi bir kesim tarafından tercih edilen PTT posta çeki hesabı açma ücreti konusunda da oldukça başarılı. Bu yazıda PTT posta çeki hesabı ücretli mi sorusuna yanıt vereceğiz, kafanıza takılanları yanıtlayacağız ve PTT ipç şifresi alma sorununa değineceğiz.

PTT posta çeki hesabı ücretli mi?

Bu soruya ‘evet’ yanıtını versek de, bu kurum diğer bankalara nazaran çok daha düşük bir hesap ücretiyle çalışmakta. PTT posta çeki hesabı açma ücreti şu anda 5 TL olarak belirlenmiş durumda ve uzun senelerdir de üzerinde hiç değişiklik yapılmadı. Herhangi bir yakın PTT şubesine giderek hızlıca posta çeki hesabınızı açtırabilirsiniz. Şu anda mevcut olan para birimi cinsleri ise şu şekildedir: TL, Amerikan Doları ve Euro.

PTT posta çeki hesabı açma ücreti

PTT posta çeki hesabı açma ücreti bir kereye özel alınmaktadır ve buna ‘güven akçesi’ adı verilmektedir. Bu ücret alınır ve hesabınızda tutulur, ta ki hesabı kapatacağınız güne kadar. PTT posta çeki hesabınızı kapattığınız gün, ödediğiniz miktar yani güven akçesi de size teslim edilir. Ayrıca TL hesapları için bu miktar 5 TL olsa da, Dolar ve Euro hesapları için 1 Dolar veya 1 Euro ödemek mecburiyetindesiniz. Kısacası, PTT posta çeki hesabı ücretli mi sorusuna böyle yanıt verebiliriz.

PTT ipç şifresi Alma

Bir diğer merak edilen mevzu ise tabii ki PTT ipç şifresi alma problemi. İPÇ, İnteraktif Posta Çeki tanımının kısaltmasıdır ve para yatırma, para çekme gibi işlemleri kolaylaştırarak kullanıcılara yardımcı olan bir sistemdir. PTT İPÇ şifresi alma için en yakınınızdaki PTT şubesine gidin ve başvuruda bulunun. Müracaat ettiğinizde sizden birkaç belge talep edilecek ve ardından da başvuru formunu dolduracaksınız.

Sözleşmeleri de imzaladıktan sonra artık PTT ipç şifresi alma başvurunuzu yaptınız demektir. Onay aldığınız takdirde ise belirttiğiniz telefon numarasına İPÇ şifreniz gelecek. İPÇ şifresi aldıktan sonra artık PTT hesabınızı online olarak internet üzerinde de kullanabilir, fatura ödeyebilir, hesabınızı kontrol edebilir ve havale-para çekme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası, PTT İPÇ hizmeti bir nevi diğer bankaların sunduğu internet bankacılığı sistemi gibidir.

PTT ipç şifresi nasıl alınır detaylı bir şekilde öğrenmek için PTT ipç şifresi Nasıl Alınır | PTT ipç şifresi Alma konusunu inceleyebilirsiniz…

2 Yorum

  1. TANZER ALATLI
  2. TANZER ALATLI