PTT Kart Nedir | PTT Kart Ne İşe Yarar | Ptt Banka Kartı

PTT kart nedir? PTT hesap açma işlemi için hangi belgeler gerekli? Ptt hesap ücreti var mı? Ptt kart başvurusu nasıl yapılır?

Son yıllarda gelişimine teknolojik yenilikler ekleyen Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müd. yeniliklerine devam ediyor. Özellikle PTT hesaba bakma konusunda müşterilerine birçok alternatif sunan kurum, PTT kart ile kolaylık sunuyor. Peki, PTT kart nedir ve ne işe yarıyor? Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi tarafından müşterilerine sunulan bu karta dair birçok bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca Ptt banka kartı ile ilgili aidat ücretlerine ve yapılabilecek işlemlere de bu yazımızda değindik.

PTT Kart Nedir?

PTT kart, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü bünyesinde olan gerçek kişi posta çeki hesap mudilerinin bankamatiklerden birçok işlemi gerçekleştirmelerini sağlayan karttır. Bu kartın özellikleri arasında; nakit çekim yapabilme, alışverişlerde nakit yerine kullanabilme, PTT hesaba bakma işlemini gerçekleştirebilme ve bankamatiklerden anlaşmalı kuruluşların faturalarını ödeyebilme gibi işlemler yer alıyor. Ptt kart nedir diye sorgulayan kullanıcılarımıza kısaca; pek çok bankacılık işlemini gerçekleştirmenizi sağlayan ödeme aracıdır diyebiliriz. Diğer bankalarda hesap açılışından sonra tarafınıza verilen banka kartları ile aynı özelliklere sahiptir.

Kimler Ptt Banka Kartı Almalıdır?

Özellikle işsizlik maaşı gibi ödemeleri alabilmek adına sıra bekleyerek zaman kaybetmek istemeyenler için Ptt banka kartı idealdir. Çünkü bu tarz ödemeler genellikle ayın 27’si ya da 28’si gibi İşkur tarafından postaneye yatırılır. Fakat şubeler genellikle ödemeleri ayın biri gibi gerçekleştirir. Bu nedenle postanede sıra beklemek yerine Ptt banka kartı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müd. ATM’lerinden maaşınızı çekebilirsiniz.

Ptt Hesap Açma Ücreti Var mı?

Ptt hesap açma ücreti aslında yok. Fakat Ptt hesaba bakma için gerekli görülen posta çeki hesabı da, bu başvurunuz sırasında açılacağı için tarafınızdan 5 lira işlem ücreti ödemeniz istenecektir. Alınan bu meblağ, hesap kapatma isteğinde bulunmadığınız taktirde hesabınızda durmaktadır. Ptt hesap açma ücreti olarak alınan bu 5 Lira, hesabın kapatılmasını istediğinizde tarafınıza iade edilmektedir.PTT hesap açma işlemi sonrasında kartınız belirli bir süre sonra adresinize gönderilir. Ptt kartı tam olarak ne zaman gelir merak edenler aşağıdaki konudan bilgi edinebilirler…

Tıklayınız: Ptt Bankamatik Kartı Kaç Günde Gelir ?

PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT hesaba bakma işlemini kart numaranız ile bankamatiklerden ya da kartınız ile ATM’lerden yapabilirsiniz. PTT kart başvurusu için öncelikle müracaat ederek Posta Çeki Hesabı açtırmanız gerekmektedir. Türkiye’deki tüm PTT şubeleri ve acenteler dahil tüm Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü iş yerleri PTT banka kartı başvurusunu kabul etmektedir. Kredili mevduat hesabı açtırmak isteyenler de aynı başvuru kanallarını kullanabilirler. Başvuruda gerekli olan belgeler hakkında kapsamlı bilgi edinerek müracaata gitmek için aşağıdaki konuyu incelemenizi öneriyoruz!

Tıklayınız: Ptt Kart Başvurusu Nasıl Yapılır ?

PTT Hesap Açma İçin Neler Gerekli?

PTT kart ile hesaplarınıza anında müdahale etmek ve dilediğiniz an mevduat hesabınızdan ya da kredili hesabınızdan para çekmek için öncelikle PTT hesap açma işleminizi tamamlamanız şarttır. En yakın şubeye gittiğinizde PTT hesap açma için tarafınızdan istenecek belgeler;

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Muhtarlıktan ikamet belgesi

-Adrese dayalı fatura örneği

PTT kart için hesap açılışı sırasında senet talep edilebilir. Bu konuda PTT kart güncel belgelerini öğrenmek için müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Ayrıca Ptt banka kartı belirttiğiniz adrese geldikten sonra ya da Ptt hesap açma işlemlerinden sonra online olarak internet üzerinden işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey kişisel İPÇ şifrenizdir. Ptt kart nedir konusunda olduğu gibi PTT ipç şifresi nasıl alınır konusunu da detaylıca öğrenmek ve şifre alma işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız konu başlığına tıklayınız…

ptt kart nedir ptt kart ne işe yarar

PTT kart alışverişte kullanılabilir mi?

PTT Kart İle İnternetten Alışveriş Yapılır Mı?

PTT kart başvurusu ardından şube yetkililerine verdiğiniz adrese kartınız teslim edilir. Kartınızı aldıktan sonra bankamatiklerden, PTT online işlemlerden ve şubelerden birçok bankacılık işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik PTT hesap açma sonrasında adresinize gelen banka kartı ile 3D secure uygulamasıyla internet üzerinden de alışveriş yapabilirsiniz. PTT kart ile ilgili araştırılması istediğiniz başka bir konu varsa ya da PTT hesaba bakma ile ilgili yaşadığınız herhangi bir sorun olursa yoruma bırakabilirsiniz.

Ptt Kart ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

Ptt kart ile aslında birçok bankacılık işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tüketicilerin daha çok yaptıkları işlemleri incelersek bu kart ile; pttmatiklerden doğal gaz, GSM telefon faturaları, elektrik, su ödemeleri, HGS bakiye yükleme, Ptt banka kartı ile para yatırma çekme işlemleri, anlaşmalı banka kredi kartı ödemeleri, posta çeki bakiye sorma işlemleri, mobil havale kabul, pttbonus kredi kartı borç ödeme işlemleri gerçekleştirebiliyor. Normalde bu işlemler için bazen tüketiciler bankalarda uzun süre bekletilebiliyor. Bu nedenle ptt kart nedir konumuz içerisinde zamandan tasarruf sağlamak isteyen tüketicilere yönelik anlatımlarda bulunduk.

Ptt Kart Hesap Açma Yaş Sınırı Var mı?

Ptt kart nedir konusunda genellikle küçük yaşta olan kullanıcılarımızın en fazla merak ettikleri konu yaş sınırının olup olmamasıdır. Ptt hesap açma için başvuruda bulunan bireylerin 18 yaş üstü olmaları mevzuat gereğince zorunludur. Bu konuda birçok banka ancak ebeveynlerin izni ile açılan hesaplar hakkında hizmet vermektedir. Bu nedenle sadece 18 yaş üstünde olan kişilerin Ptt hesap açma için gerekli belgeleri hazırlayarak şubelere başvuruda bulunması gerekmektedir.

Kullanıcılarımızın sıklıkla tarafımıza yönelttikleri bir diğer soru: Kart gelmeden de para yatırabiliyor muyum?

Evet, yatırabiliyorsunuz bunun için ATM’leri kullanabilirsiniz. Ancak ATM’lerden yapılacak olan havale işlemlerinde ücret kesileceğini unutmayınız. İnternet üzerinden başka bir banka hesabından, Ptt hesabınıza para yatırma işlemi yapmak istiyorsanız bunun için de kartınızın gelmesini beklemenize gerek yok. İnteraktif Posta Çeki Hesabı için şifre edinerek, Ptt banka kartı gelmeden de para yatırabilirsiniz. interaktif posta çeki hesabı nasıl açılır öğrenmek için mavi renkli linke tıklayınız! Bu konuda ipç hesabı nasıl açılır ve kişilik türüne göre Ptt hesap açma sırasında hangi belgeler istenecek detaylıca anlattık.

4 Yorum

  1. ARSLAN ÇELİK
  2. Burak Pala
  3. Halime
  4. emrah