PTT Kargo Ücretleri 2018

Ptt kargo ücretleri 2018 yılında da, ucuza gönderim yapmak isteyenler için en ideal seçenektir. Lojistik, bankacılık ve posta hizmet sektöründe ağını genişletmeye devam eden PTT kargo ücreti konusunda önemli bir adım atarak, pek çok üründe indirime gitti. Özellikle kitap gönderimlerinde, PTT kargo ücretleri çok yüksek oranlarda indirimler içermektedir. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan indirimli kargo fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.
Ptt kargo fiyatları ile ilgili merak edilen listeyi 2018 listesini hiçbir yerde bulamayacağınızdan emin olabilirsiniz! Ancak her ne kadar yazımızda genel bilgiler versek de, lojistik hizmetinden yararlanmak istediğinizde. YORUM BÖLÜMÜNE göndermek istediğiniz kargonun eni, boyu ve ağırlığı hakkında bilgi vererek kesin rakamları öğrenebilirsiniz. Kargo fiyatları PTT için size özel ayırdığımız yorum bölümü, yazının bitiminde yer almaktadır!

PTT Kargo Ücretleri 2018 PTT Kargo Fiyatları

Ptt kargo fiyatı için oldukça uygun ücretlere teslimat hizmeti verildiğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda PTT kargo ücretleri 2018 yılının en çok merak edilen konularından biridir. Çünkü özellikle uzun mesafe kargo gönderimi yapmak isteyenler, daha ekonomik seçenekleri araştırarak en ucuza gönderim yapmayı hedeflemektedirler. İşte uygun fiyatlara lojistik hizmetinden faydalanmak isteyenler için Ptt kargo ücretleri hesaplamada kullanılan posta ücret tarifesi…

Ptt Kargo Fiyat Listesi

ptt kargo ücretleri 2018
2018 PTT kargo fiyatları listesinde yer alan ücretlerin, POSTA KARGOSU olduğunu unutmayınız. POSTA KARGOSU; en fazla üç yüz desimetreküp (Yüz Desi) hacme ya da otuz kilogram ağırlığa sahip yurtiçi gönderilere verilen isimdir. Yurtdışı çıkış ve varışlı olanlar Posta Kargosu ismiyle değil, Posta Kolisi ismi ile işlem görmektedir. Posta kolilerinin ve posta kargolarının boyut itibari ile 2 mm tolerans gösterilmesi koşuluyla, bir yüzü 14×9 santimetreden tomar halinde ise uzunluğu 10 santimetreden az olmamak üzere iki çap toplamıyla birlikte 17 cm uzunluğundan az olamaz. Ayrıca Ptt kargo ücreti 2018 yılı listesiyle ilgili bu fiyatlara NELERİN DAHİL OLMADIĞINI lütfen alt başlıktan inceleyiniz!

PTT Kargo Ücretleri 2018 Kargo Fiyatlarına Neler Dahil Değil?

Özellikle yüklü gönderilerde kurumun sağlamış olduğu indirim avantajlarını kullanarak, özel kargo firmalarına nazaran daha ucuza lojistik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle aşağıdaki maddeleri okuyarak, nasıl daha ucuza gönderim yapabileceğinizi incelemenizi tavsiye ederiz…
1) Kurumun “Alma Haberli” hizmetinden kararlanarak gönderim yapmak isterseniz ek ücret ödemek durumundasınız. Örneğin; 1000 gr için Alma Haberli gönderimlerden 18.25 TL talep edilmektedir.
ptt kargo ücreti
2) Alıcının Kendisine Teslim seçeneğini işaretleyerek, herhangi bir ürün gönderdiğinizde kargo ücretleri PTT tarafından arttırılmaktadır. Örneğin; 2 kg’lık bir ürün için normalde 18.25 TL istenirken, müşteri tarafından alıcının kendisine teslim edilmesi talep edildiğinde 20.25 TL istenmektedir.
ptt kargo fiyatı
3) Email hizmeti için ağırlık fark etmeksizin 1 lira ekstradan ücret alınmaktadır.
4) İl içi teslimat yapılacaksa PTT kargo fiyat listesi değişkenlik göstermektedir. Örneğin; İstanbul’un bir semtinden farklı bir semtine kargonuz varsa (Ağırlığın: 10 kg olduğunu düşünürsek) normalde Ptt kargo ücreti 2018 tablosuna göre 32.60 TL tutmaktadır. Ancak aynı ilin farklı bir ilçesine gönderim talep ettiğiniz için fiyat 22.55 TL’ye düşmektedir.
5) ”Her gün pek çok gönderi yapıyorum, zamanım kısıtlı” diyenlere özel oluşturulan Adresten Alma hizmeti de ek ücrete tabidir. 5000 gram ağırlığındaki kargonuz için normal şartlarda, kargo fiyatları 2018 listesinde 23.60 lira ödeyeceğiniz belirtilmektedir. Fakat Adresten Alma hizmetinden faydalanarak zamanınızı iyi kullanmak isterseniz, 30.10 lira ödeme yapmanız gerekecektir. (2018 Ptt kargo fiyatları içerisinde belirtilen meblağlar ile hesaplama yapılmıştır.)
ptt kargo fiyatları
6) Postanede teslim alınması şartıyla kargo hizmetinden indirimli yararlanabilirsiniz. Nasıl mı? Mesela 10 kg ağırlığında bir gönderinizin adrese teslim edilmesini talep ederseniz 32.60 lira ücret bedeli çıkar. Ancak alıcının gönderiyi, postane işyerinden teslim almasını isterseniz aynı ağırlıktaki kargoyu 28.85 TL’ye gönderebilirsiniz.
7) Aynı şekilde “Kontrollü Teslim” hizmetinden faydalanarak, PTT kargo ücretleri 2018 yılı fiyatlarında indirim kazanabilirsiniz.
kargo ücretleri ptt
8) Ürünün kargolanması esnasında sigortalı olmasını istiyorsanız, Ptt kargo kilosu ne kadar artar net bir yanıt veremiyoruz. Çünkü değeri korunması istenen ürüne göre sigortalı gönderi ücretleri değişmektedir.
kargo fiyatları ptt
9) PTT kargo fiyatları “Teslim Bilgisini Telefon ile Bildirme” hizmetinden faydalanmak isteyenler için de değişkenlik göstermektedir. Bu hizmetin bedeli, kargolanmak istenen ürünün ağırlığı fark etmeksizin 3.50 liradır.
10) Teslim bilgisinin SMS’le (kısa mesajla) alınması ise daha düşük Ptt kargo ücretini ortaya çıkarmaktadır. 0,70 kuruş hizmet bedelidir. Teslimatın e-mail ile bildirilmesini talep ederseniz ise hiçbir ücret ödemek durumunda kalmazsınız!
NOT: 2 KG’dan daha hafif kargolar (2001 gramdan daha hafif gönderiler); APS kurye olarak kabul edilmektedir. PTT kargo ücretleri 2018 fiyat listesinde etkili olan diğer kriterleri detaylı bir şekilde kurumun internet sitesi üzerinde görebilirsiniz. Kurumun resmi web sitesi için tıklayınız.

PTT Kargo Kilosu Ne Kadar?

Ptt kargo ücret hesaplama işlemi birden fazla kritere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle PTT kargo kilosu ne kadar merak eden okurlarımız, gönderilerine ait bilgileri yorum kısmına bırakarak tam net rakam verilmesini talep edebilirler. Göndereceğiniz kargo tutarının belirlenmesinde, ürünün kilosu haricinde birçok etkeni dikkate almak gerekmektedir. Ancak PTT kargo ücretleri hesaplama işlemlerini temel olarak düşündüğümüzde; gönderilecek olan ürünün kargoya hazır bir hale getirilmesinin ardından en boy oranı (Bu oran “desi” olarak adlandırılır) ve ağırlık oranı (Bu oran da, gram olarak adlandırılır) unsurları önem arz etmektedir. Temel olarak gönderi için kargo ücreti PTT bünyesinde bu şekilde hesaplanmaktadır. Kargo ücret hesaplama PTT web sitesi için hesaplama linkine tıklamanız yeterli olacaktır.
Bir önceki yazımız olan Ptt İnternet Bankacılığı Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır? konulu makalemizi de inceleyebilirsiniz…

Ptt Kargo Ücretleri ile İlgili Dipnot:

Kargo ücreti ptt ile ilgili kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulan tüm soruları, en doğru ve en yalın haliyle alt başlıklar halinde inceledik. PTT kargo ücretleri 2018 yılı içerisinde herhangi bir zam ile değişkenlik gösterirse, bu yazımızı güncelleyerek yeni fiyatlardan sizleri haberdar etmeyi ihmal etmeyeceğiz…

106 Yorum

 1. Berna
 2. yasin kılıç
 3. bülent demirtürk
 4. yunus emre
 5. İbrahim
   • Asude
 6. mehmet
 7. Volkan
 8. Seda
 9. Esra Ersoy
 10. Gülsüm
 11. oktay
 12. Zeynep
 13. Hüseyin
 14. cansu
 15. Didem
 16. Merve
 17. Cemile
 18. Tutku
 19. NADEJDA
 20. Büşra
 21. Ayça
 22. Yunus
 23. UĞUR BOZDOĞAN
 24. Monika Emilie Uzunakkas
 25. Mert
 26. Tuba
 27. feliçya
 28. Yağmur
 29. Yağmur
 30. HASAN KABALCI
 31. fatih
 32. Mehmet
 33. Gülzade
 34. titan elektronik
 35. Rahmi
 36. Didem
 37. mujde
 38. Rabia
 39. kazım
 40. AHMET
 41. Aika
 42. Busra
 43. İbrahim
 44. Hüseyin
 45. ayca
 46. cudialicannee@gmail.com
 47. Sema
 48. Elif
 49. Lola
 50. Hatice sezer
 51. Rmys
 52. Mahmut
 53. Devran
 54. Fatma
 55. Bahtiyar
 56. Bahtiyar
 57. emre
 58. sema
 59. Sekan
 60. Fatih
 61. Elif Çetin
 62. Özgül
 63. emine
 64. Tuncay
 65. Suat
 66. Ahmet
 67. Ahmet
 68. hakan çalık
 69. Şeyma
 70. Funda