PTT Kargo Ücretleri 2018

Ptt kargo ücretleri 2018 yılında da, ucuza gönderim yapmak isteyenler için en ideal seçenektir. Lojistik, bankacılık ve posta hizmet sektöründe ağını genişletmeye devam eden PTT kargo ücreti konusunda önemli bir adım atarak, pek çok üründe indirime gitti. Özellikle kitap gönderimlerinde, PTT kargo ücretleri çok yüksek oranlarda indirimler içermektedir. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan indirimli kargo fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.
Ptt kargo fiyatları ile ilgili merak edilen listeyi 2018 listesini hiçbir yerde bulamayacağınızdan emin olabilirsiniz! Ancak her ne kadar yazımızda genel bilgiler versek de, lojistik hizmetinden yararlanmak istediğinizde YORUM BÖLÜMÜNE göndermek istediğiniz kargonun eni, boyu ve ağırlığı hakkında bilgi vererek kesin rakamları öğrenebilirsiniz. Kargo fiyatları PTT için size özel ayırdığımız yorum bölümü, yazının bitiminde yer almaktadır!

PTT Kargo Ücretleri

2018 Ptt kargo fiyatları için aşağıdaki görsellere göz attıktan sonra fiyatlara ek hizmet ücretlerini incelemeyi unutmayınız. En ucuz kargo herkes tarafından merak edilmekte çünkü firmalar kargo ücretlerini çok yüksek seviyelerde tutmaktadır. Bu nedenle ucuza gönderim yapmak isteyenler için Ptt kargo ücretleri 2017 yılında olduğu gibi bu yılda oldukça makul diyebiliriz. Peki, PTT kargo ücret hesaplama işlemi nasıl yapılır ve PTT kargo fiyat listesi nedir?

PTT Kargo Ücretleri 2018 PTT Kargo Fiyatları

Ptt kargo fiyatı için oldukça uygun ücretlere teslimat hizmeti verildiğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda PTT kargo ücretleri 2018 yılının en çok merak edilen konularından biridir. Çünkü özellikle uzun mesafe kargo gönderimi yapmak isteyenler, daha ekonomik seçenekleri araştırarak en ucuza gönderim yapmayı hedeflemektedirler. İşte uygun fiyatlara lojistik hizmetinden faydalanmak isteyenler için Ptt kargo ücretleri hesaplamada kullanılan posta ücret tarifesi…

2018 Ptt Kargo Fiyatları

ptt kargo ücretleri 2018
2018 PTT kargo fiyatları listesinde yer alan ücretlerin, POSTA KARGOSU olduğunu unutmayınız. POSTA KARGOSU; en fazla üç yüz desimetreküp (Yüz Desi) hacme ya da otuz kilogram ağırlığa sahip yurtiçi gönderilere verilen isimdir. Yurtdışı çıkış ve varışlı olanlar Posta Kargosu ismiyle değil, Posta Kolisi ismi ile işlem görmektedir. Posta kolilerinin ve posta kargolarının boyut itibari ile 2 mm tolerans gösterilmesi koşuluyla, bir yüzü 14×9 santimetreden tomar halinde ise uzunluğu 10 santimetreden az olmamak üzere iki çap toplamıyla birlikte 17 cm uzunluğundan az olamaz. Ayrıca Ptt kargo ücreti 2018 yılı listesiyle ilgili bu fiyatlara NELERİN DAHİL OLMADIĞINI lütfen alt başlıktan inceleyiniz!

PTT Kargo Ücretleri 2018 Kargo Fiyatlarına Neler Dahil Değil?

Özellikle yüklü gönderilerde kurumun sağlamış olduğu indirim avantajlarını kullanarak, özel kargo firmalarına nazaran daha ucuza lojistik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle aşağıdaki maddeleri okuyarak, nasıl daha ucuza gönderim yapabileceğinizi incelemenizi tavsiye ederiz…
1) Kurumun “Alma Haberli” hizmetinden kararlanarak gönderim yapmak isterseniz ek ücret ödemek durumundasınız. Örneğin; 1000 gr için Alma Haberli gönderimlerden 18.25 TL talep edilmektedir.
ptt kargo ücreti
2) Alıcının Kendisine Teslim seçeneğini işaretleyerek, herhangi bir ürün gönderdiğinizde kargo ücretleri PTT tarafından arttırılmaktadır. Örneğin; 2 kg’lık bir ürün için normalde 18.25 TL istenirken, müşteri tarafından alıcının kendisine teslim edilmesi talep edildiğinde 20.25 TL istenmektedir.
ptt kargo fiyatı
3) Email hizmeti için ağırlık fark etmeksizin 1 lira ekstradan ücret alınmaktadır.
4) İl içi teslimat yapılacaksa PTT kargo fiyat listesi değişkenlik göstermektedir. Örneğin; İstanbul’un bir semtinden farklı bir semtine kargonuz varsa (Ağırlığın: 10 kg olduğunu düşünürsek) normalde Ptt kargo ücreti 2018 tablosuna göre 32.60 TL tutmaktadır. Ancak aynı ilin farklı bir ilçesine gönderim talep ettiğiniz için fiyat 22.55 TL’ye düşmektedir.
5) ”Her gün pek çok gönderi yapıyorum, zamanım kısıtlı” diyenlere özel oluşturulan Adresten Alma hizmeti de ek ücrete tabidir. 5000 gram ağırlığındaki kargonuz için normal şartlarda, kargo fiyatları 2018 listesinde 23.60 lira ödeyeceğiniz belirtilmektedir. Fakat Adresten Alma hizmetinden faydalanarak zamanınızı iyi kullanmak isterseniz, 30.10 lira ödeme yapmanız gerekecektir. (2018 Ptt kargo fiyatları içerisinde belirtilen meblağlar ile hesaplama yapılmıştır.)
ptt kargo fiyatları
6) Postanede teslim alınması şartıyla kargo hizmetinden indirimli yararlanabilirsiniz. Nasıl mı? Mesela 10 kg ağırlığında bir gönderinizin adrese teslim edilmesini talep ederseniz 32.60 lira ücret bedeli çıkar. Ancak alıcının gönderiyi, postane işyerinden teslim almasını isterseniz aynı ağırlıktaki kargoyu 28.85 TL’ye gönderebilirsiniz.
7) Aynı şekilde “Kontrollü Teslim” hizmetinden faydalanarak, PTT kargo ücretleri 2018 yılı fiyatlarında indirim kazanabilirsiniz.
kargo ücretleri ptt
8) Ürünün kargolanması esnasında sigortalı olmasını istiyorsanız, Ptt kargo kilosu ne kadar artar net bir yanıt veremiyoruz. Çünkü değeri korunması istenen ürüne göre sigortalı gönderi ücretleri değişmektedir.
kargo fiyatları ptt
9) PTT kargo fiyatları “Teslim Bilgisini Telefon ile Bildirme” hizmetinden faydalanmak isteyenler için de değişkenlik göstermektedir. Bu hizmetin bedeli, kargolanmak istenen ürünün ağırlığı fark etmeksizin 3.50 liradır.
10) Teslim bilgisinin SMS’le (kısa mesajla) alınması ise daha düşük Ptt kargo ücretini ortaya çıkarmaktadır. 0,70 kuruş hizmet bedelidir. Teslimatın e-mail ile bildirilmesini talep ederseniz ise hiçbir ücret ödemek durumunda kalmazsınız!
NOT: 2 KG’dan daha hafif kargolar (2001 gramdan daha hafif gönderiler); APS kurye olarak kabul edilmektedir. PTT kargo ücretleri 2018 fiyat listesinde etkili olan diğer kriterleri detaylı bir şekilde kurumun internet sitesi üzerinde görebilirsiniz. PTT Kargo için mavi renge tıklayabilir ve kurumun resmi web sitesine anında ulaşabilirsiniz.

PTT APS Kurye Ücretleri

Acele Posta Servisi (APS) hizmetinden faydalanmak şartı ile gönderinizi karşı tarafa ulaştırmak istiyorsanız, kurumun uyguladığı ücret tarifesi farklılaşmaktadır. Yeni oluşacak olan ücret ağırlık baz alınarak hesaplansa da, tek sınır ürünün ağırlığı değildir. Ayrıca PTT APS kurye ücretleri maksimum 2 desibele kadar olan gönderiler için geçerlidir. Yaklaşık olarak 20 cm yüksekliğe ve 15 cm en ile 20 cm boya tekabül eden 2 desibelin üzerinde APS kurye kabul edilmemektedir. PTT Yurtiçi Kargo ücretleri ile ilgili uygulanan zamlardan sitemiz aracılığıyla haberdar olabilirsiniz. Bu nedenle web sitemizi Facebook, Twitter ve diğer ağlar üzerinden takip etmeyi unutmayınız 🙂

PTT Kargo Kilosu Ne Kadar?

Ptt kargo ücret hesaplama işlemi birden fazla kritere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle PTT kargo kilosu ne kadar merak eden okurlarımız, gönderilerine ait bilgileri yorum kısmına bırakarak tam net rakam verilmesini talep edebilirler. Göndereceğiniz kargo tutarının belirlenmesinde, ürünün kilosu haricinde birçok etkeni dikkate almak gerekmektedir. Ancak PTT kargo ücretleri hesaplama işlemlerini temel olarak düşündüğümüzde; gönderilecek olan ürünün kargoya hazır bir hale getirilmesinin ardından en boy oranı (Bu oran “desi” olarak adlandırılır) ve ağırlık oranı (Bu oran da, gram olarak adlandırılır) unsurları önem arz etmektedir. Temel olarak gönderi için kargo ücreti PTT bünyesinde bu şekilde hesaplanmaktadır. Kargo ücret hesaplama PTT web sitesi için hesaplama linkine tıklamanız yeterli olacaktır.
Bir önceki yazımız olan Ptt İnternet Bankacılığı Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır? konulu makalemizi de inceleyebilirsiniz…

PTT Kargo Gönderim Ücreti Ne Kadar?

Ülkemiz çapında hizmet veren lojistik şirketleri ile kıyaslandığımızda, PTT kargo ücretleri için daha uygun teslimat hizmeti veriyor diyebiliriz. Ancak yukarıdaki fiyat listesi görselinden de anlayabileceğiniz gibi bazı yerlerde “DESİ” ifadesi geçmektedir. Buna bağlı olarak gönderim ücretlerinin nasıl hesaplandığına dair şu şekilde bir örneklendirme yapabiliriz:
1 kilogram titanyum ile 1 kilogram pamuk arasında kilo olarak herhangi bir fark görülmemektedir. Fakat pamuk, yumuşaklık özelliğinden faydalanılarak hacmi küçültülebilen bir üründür. Titanyum ise sert ve dayanaklı bir element olmasından dolayı hacmi küçültülemez. Bu nedenle PTT kargo fiyat listesi için sadece ağırlık değil, aynı zamanda en boy oranı da önemlidir. Çünkü gönderileri ulaştıracak olan araç, hacim olarak kota sınırını Desi ile sınırlamaktadır.
Kargo ücreti ptt ile ilgili kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulan tüm soruları, en doğru ve en yalın haliyle alt başlıklar halinde inceledik. PTT kargo ücretleri 2018 yılı içerisinde herhangi bir zam ile değişkenlik gösterirse, bu yazımızı güncelleyerek yeni fiyatlardan sizleri haberdar etmeyi ihmal etmeyeceğiz…