İPÇ Nedir | PTT İPÇ Şifresi Nasıl Öğrenilir | İPÇ Şifresi Alma

İPÇ şifresi nedir yazımızda detaylı olarak ele almaktayız. Ancak ipç nedir kısaca özetlemek gerekirse; PTT internet bankacılığı hizmeti olarak tanımlanabilir. Tıpkı diğer tüm bankaların internet şubesi üzerinden sunduğu internet bankacılığı hizmeti gibi düşünülebilir. Bu sayfada Ptt ipç şifresi alma konusunda tüm merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz. Başlıklar halinde yanıtladığımız sorular: İPÇ şifresi nedir, bu şifreyle hangi işlemler yapılabilir, ptt ipç şifresi nasıl öğrenilir ve ipç şifresi alma işlemleri sırasında ücret isteniyor mu?

İPÇ Nedir ? ipç Neyin Kısaltmasıdır?

Ptt ipç şifresi nasıl öğrenilir resimli anlatım ile aşağıda paylaştık. Ama öncelikle bilmeyenler için ipç nedir konusuna kısa bir açıklama getirelim: IPC bir kısaltmadır. İnteraktif Posta Çeki şeklinde açabiliriz. Her PTT Bank müşterisinin bir Posta Çeki hesabı bulunmaktadır. Bu posta çeki hesaplarının internet üzerinden herhangi bir şekilde kullanılması durumunda, “İnteraktif” kelimesi gelir ve İnteraktif Posta Çeki Hesabı olarak tanımlanır.

ipç; PTT Bank üzerinden yapacağınız para yatırma ve de para çekme işlemlerinizi kolaylaştırmak adına kullanabileceğiniz bir hesap türüdür. Gerekli işlemleri yaparak İnteraktif Posta Çeki hesabı açtırdığınızda, para transfer işlemleriniz haricinde hesap kontrolü ve fatura yatırma gibi birçok bankacılık işlemlerinizi de internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tüm bu hizmetlerden yararlanabilmek için öncelikle Ptt ipç şifresi alma işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Bu aşamada ipç şifresi alma için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir!

PTT İPÇ Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Hali hazırda posta çeki hesabı olanlar internetten şifre alabilirler! Ptt Posta Çeki hesabı olmayanlar Ptt ipç şifresini sadece postane merkezlerinden öğrenebilirler. Bunun haricinde telefon bankacılığı vb. kanallar kullanılarak ipç şifresi öğrenilmemektedir. Ptt Bank ipç şifresi alma işlemleri için en yakın postaneye gitmeniz şarttır. Hesabı olmayanlar için ipç ptt ile ilgili işlem sırası şu şekildedir:

Ptt ipç şifresi alma adımları:

-Herhangi bir PTT merkezine Posta çeki hesabı başvurusu yapılır.

-İstenen belgeler eksiksiz olarak teslim edilir.

-Gerekli kontroller sağlandıktan sonra hesap açılır ve ipç şifresi alma başvurunuz onaylanır.

Ptt ipç kodu, SMS ile başvuru sırasında vereceğiniz cep telefonu numaranıza iletilir.

İPÇ şifresi alma için gönderilen bu mesajın ardından online hizmetlere giriş yapabilir ve anında işlemlerinize başlayabilirsiniz. Ptt ipç şifresi nasıl alınır konusunda ÖNEMLİ NOT: Ptt şifre alma sonrasında ”ŞİFRE DEĞİŞTİRME” sorunu yaşıyorsanız yazının sonundaki bölümü inceleyerek, orada bulunan mavi linke tıklayınız!

İnternetten ipç şifresi alma adımları:

-Posta Çeki Hesabı olanlar PttBank İnternet Bankacılığından yararlanabilmek için https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet linkine tıklayınız.

ipç nedir

-Açılan sayfada kırmızı ok ile belirttiğimiz bölüme tıklayarak, ipç şifresi alma sayfasına giriş yapınız.

ptt ipç şifresi nasıl alınır ipç şifresi alma

-Ardından TC kimlik numaranızı ve cep telefonu bilginizi ya da müşteri numaranızı ve GSM numaranızı yazınız.

ptt ipç şifresi alma öğrenme

PTT nezdinde adınıza açılmış olan bir ipç hesabı yoksa yukarıdaki görselde olduğu gibi uyarıyla karşılaşacaksınız. Çünkü interaktif posta çeki hesabı açtırmamış olanların PTT ipç şifresi alması mümkün değildir. Peki, İnteraktif Posta Çeki hesabı açtırmak ücretli midir? İpç hesabı açtırdığınızda kartınız hemen verilir mi?

Posta Çeki Hesabı Açtırmak Ücretli midir?

PTT ipç hesabı açtırmak ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir. Ancak açılışta tarafınızdan 5 Lira gibi bir meblağ talep edilmekte olup, bu para hesabınıza yatırılmaktadır. Dilediğiniz an posta çeki hesabınızı kapatabilir ve bu parayı geri alabilirsiniz. Yani hesap kapatılışında tarafınıza iade edilmek üzere alınan bir meblağdır. Ayrıca kullanıcılarımızın en fazla merak ettiği diğer bir soruya da yanıt verelim.

‘’PTT ipç hesabı açtırdığımda kartımı hemen verirler mi?’’

Ptt ipç şifresi alma için başvuruda bulunduğunuz tarih itibari ile kartınız 15 ile 30 gün arasında adresinize gelmektedir. Dolayısıyla başvurusu sonrasında kartınız hemen gelmemekte, belirtilen süre zarfında adresinize gelmektedir. İpç nedir konusunda posta çeki hesabı ile interaktif posta çeki arasındaki farkı anlayamadıysanız, uzman tarafından kaleme alınan diğer makalelerimize de mutlaka göz atmalısınız.

Ayrıca İnteraktif Posta Çeki hesabı açtırma ile ilgili ücretli midir, PTT ipç şifresi nasıl alınır, başvuru nereden yapılır ve başvuru sırasında kart verilir mi gibi sorularınıza ayrıntılı yanıtlar verdik. Bunlar haricinde merak ettiklerinizi ya da sorunlarınızı bize iletebilirsiniz. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu bankacılık hizmetlerine ilişkin yada diğer finansal kurumlara dair sorularınızı en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağız… PTT ipç hesabı nasıl açılır konusunda da bilgi edinmek isterseniz, İnteraktif Posta Çeki hesabı uzmanımızın hazırladığı yazıyı okuyabilirsiniz. Çünkü gerçek kişilerden, Ticaret siciline kayıtlı olan tüzel kişilerden, derneklerden ve vakıflardan istenen başvuru belgeleri tamamen farklılık göstermektedir. Bu nedenle ptt ipç için gerekli olan evrakları şu sayfadan incelemenizi öneririz:

PTT İpç Hesabı Nasıl Açılır konusu için aşağıdaki görsele tıklayınız!

posta çeki hesabı açtırmak için gerekli belgeler

PTT İNTERNET ŞİFRESİ DEĞİŞTİRME SORUNU YAŞIYORSANIZ!

PTT internet şifresi değiştirme ile ilgili sorun yaşıyorsanız, özellikle ” Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir.” ibaresi ile karşılaşıyor ve Ptt şifre alma detaylarını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki konuya tıklayınız! Bu sorunun nedenini ve çözümü incelemeniz için kurumdan aldığımız bilgileri sizlere aktardık!

Ptt İnternet Şifresi Değiştirme

HATIRLATMA: Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından PTT Bank ipç şifresi alma sonrasında internet bankacılığına girişte yapılacak olan işlemler hakkında sizi arayanlara itibar etmeyiniz. Eğer tarafınıza şüpheli bir telefon gelir ve giriş mesajı içeriği, cep telefonu marka-modeli ya da kişisel bilgileriniz istenirse kesinle paylaşmayınız. PTT internet bankacılığı şifresi alma sırasında böyle bir sorunla karşılaşırsanız, 444 1 788 numaralı Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün çağrı merkezini arayarak, durumunuzu bildiriniz. Bu, hem bilgilerinizin güvenliği hem de banka hesaplarınızın güvenliği için önemli bir hatırlatmadır! ipç şifresi nedir ve nasıl alınır konusunun özeti bu şekildedir…

118 Yorum

 1. Ferhat
   • TANZER ALATLI
  • süleyman
    • Alihan
    • Adem
   • TANZER ALATLI
  • cuneytsaki
 2. Ferhat
 3. baris
 4. PTT iban sorgulama
   • Mustafa
  • TANZER ALATLI
 5. gurhan
 6. Fadime
  • Elmas
 7. Fadime
  • Aslı
 8. Şuayip uçar
   • Kadir
 9. Özgür
   • Recep
 10. Özgür
  • Helin
 11. sami
   • sami
 12. derya
 13. ayse
   • Kenan
 14. Mavi
 15. Fatih
 16. Canan
 17. Polat
 18. süleyman
 19. Kadir
 20. Berkay Şener
   • Berkay
  • Kamel
 21. Sinan yılmaz
 22. Aslı
 23. Zeynep
 24. Ali sayın
 25. Sema
   • Esra
 26. onurcan
 27. yeliz
 28. Buse
  • TANZER ALATLI
 29. Emre
 30. Cevat
 31. aBDÜSSAMED DERBEDER
 32. aBDÜSSAMED DERBEDER
 33. ilyas
 34. ilyas
 35. ptt internet bankacılığı
 36. özgür
 37. Ahmet
  • TANZER ALATLI
 38. korkmaz
  • TANZER ALATLI
 39. Kamil
  • TANZER ALATLI
 40. Isimsiz
 41. himmet bey
 42. nigar
 43. AHMET KARAÖZ
  • TANZER ALATLI
 44. Erdem
 45. Ahmet Yıldırım
 46. Tubu
 47. Ugur
 48. Uzman Dr.Berna
 49. Ceren
 50. Yakup
 51. Alparslan
 52. ismail isik
 53. ceren
 54. Yusuf
  • TANZER ALATLI
 55. cuneytsaki
 56. cuneytsaki
 57. Can
 58. Abdurrahman
  • TANZER ALATLI
 59. Ahmet
  • TANZER ALATLI
 60. Uğur
 61. Erhan
 62. Erhan
 63. arif