PTT İnternet Bankacılığı Şifre Alma

PTT internet bankacılığı şifre alma ile ülkemizin en köklü kurumların biriyle çalışabilirsiniz. Mazisi Cumhuriyet kadar eski olan kurumumuz, verdiği hizmetlerle özel sektördeki rakipleriyle yarışır hale gelmiştir. Posta işlemleri haricinde para havale/eft ve fatura işlemleri sayesinde bir bankanın sunduğu tüm olanakları bize sunmaktadır. PTT özellikle teknoloji çağına ayak uydurmayı başarmış ve PTT online işlemler modülünü biz kullanıcılarına sunarak birçok işlemimizi internet üzerinden yapmamıza imkan sağlamıştır. Bizde sizlere bu modülün nasıl kullanıldığını anlatırken, Ptt internet bankacılığı şifre nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

Ptt internet bankacılığı şifre nasıl alınır?

PTT her ne kadar kargo, posta hizmetleriyle anılsa da, PTT Bank ile birçok banka işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle PTT internet bankacılığı şifresi alma işlemlerinizde kullanacağınız hesap türünü açtırmanız gerekmektedir. Bu hesaba posta çeki hesabı denmektedir. Hesabınızdan PTT ipç şifresi ile (posta çeki) dilediğiniz zaman para çekebilir veya mevcut paranızı havale işlemlerinde kullanabilirsiniz. Hesabınızda ki parayı ATM’lerden PTT Kart ile çekebilirsiniz. Hatta bu PTT Kartınızı alış verişlerde banka kartı veya kredi kartı gibi harcamalarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca artık neredeyse tüm bankaların kullandığı 3D güvenli ödeme sistemi olan uygulamayı PTT Kartta da kullanabilirsiniz. Bu da sizin PTT Kartınızı hem bir banka kartı, hem de bir kredi kartı olarak kullanmanıza imkân sağlayan özelliktir.

PTT internet bankacılığı şifre alma yolları

Ptt internet bankacılığı şifresi almak için iki yöntem vardır. Bunlardan ilki şubeye giderek, posta çeki hesabı için müracaatta bulunmak ve şifre talep ettiğinizi başvuru esnasında görevliye bildirmek. İkinci yol ise internet üzerinden şifre alarak işlem yapmak. Ancak bu yöntemi sadece posta çeki hesabı olanlar uygulayabilir! Peki, ipç (interaktif posta çeki) hesabı olanlar için online bir şekilde Ptt internet bankacılığı şifre nasıl alınır? Bu işlem için yapmanız gerekenleri resimlerle aşağıdaki başlıkta belirttik…

PTT internet bankacılığı şifresi alma için herhangi bir postane merkezine uğrayabilir ya da aşağıdaki adımları uygulayarak internetten alabilirsiniz.

1) Kurumun resmi web sitesi olan https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet adresine giriş yapınız.

2) Karşınızı şu şekilde bir sayfa çıkacak ve “Yeni Şifre Al” kısmına tıklamanız gerekecek.

ptt internet bankacılığı şifre nasıl alınır

3) Bir sonraki adımda Ptt internet bankacılığı açma başvurunuza; kimlik no veya müşteri no ile devam etmeniz istenecek. Her iki seçenek için de “Telefon numarası” yazan bölüme, posta çeki hesabı açtırırken vermiş olduğunuz cep telefonu numarasını girmeniz gerekiyor.

ptt internet bankacılığı şifre alma

4) Son adımda ise sisteme girişinizi gerçekleştirdikten sonra internet şubeye giriş için gerekli olan şifreyi edinebilirsiniz. PTT internet bankacılığı şifre nasıl alınır konusuyla alakadar anlayamadığınız herhangi bir yer varsa lütfen sayfanın sonunda yer alan bölüme yazınız!

PTT sunduğu bu hizmetlerle sektördeki diğer bankalarla yarışır hale gelirken, yeni bir uygulamayı da kullanımımıza sunmuş durumda. İPÇ sistemi yani interaktif Posta Çeki hesabı olarak bilinen sistem, sahip olduğunuz PTT posta çeki hesabının dijital ortamda size sunulmasıdır. Bu sistemle birlikte internetten hesabınıza giriş yaparak, diğer bankaların internet bankacılığında yaptığınız tüm işlemleri yapabilirsiniz. Tabii PTT Bank internet Bankacılığı uygulamasını kullanabilmeniz için başta da belirttiğimiz gibi adınıza tanımlı bir Posta Çeki hesabınız olması gerekmektedir.

ptt internet bankacılığı şifresi alma

PTT Posta Çeki Hesabı Nasıl Açılır?

PTT’nin sunduğu tüm hizmetlerden faydalanmak için bir Posta Çeki hesabı açtırma işlemi yeterli olacaktır. Hesap açtırmak için nüfus cüzdanınız, sürücü belgeniz veya pasaportunuzla birlikte herhangi bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Şubede Ptt internet bankacılığı şifresi alma istediğinizi bildirdiğiniz zaman size yardımcı olunacaktır. Hesap açtırma işlemi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Peki PTT posta çeki hesabı ücreti ne kadar ? Bu işlem için sizden sadece 5 TL güvence bedeli tahsil edilmektedir. Bu ücret depozito görevi görmekle birlikte, hesabı kapatmanız halinde size iade edilmektedir. İlk adım olan Posta çeki hesabımızı açtıktan sonra internet hizmetini kullanabilmek için Ptt internet bankacılığı şifresi gerekmektedir.

Bu şifreyi aldıktan sonra https://ipc2.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet adresinden sisteminize giriş yaparak şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu adımdan sonra artık güvenli bir şekilde İnteraktif Posta Çeki hesabınızı kullanabilirsiniz. Hesabınıza girerken şifrenizi güvenliğiniz için sanal klavye ile girmeniz gerekmektedir. Ayrıca diğer tüm güvenli banka hesapları gibi İPÇ hesabınızda uzun süre işlem yapmadığınız zaman oturumunuz otomatik olarak kapanmaktadır.

Şifremi Unuttum Şifremi Güncelleyeceğim Diyorsanız!

PTT internet bankacılığı şifre alma konusunda, şifrenizi unutma gibi durumlar da çıkıyor elbette. Eğer PTT ipç şifremi unuttum diyorsanız, PTT müşteri hizmetleri numaraları ile şifrenizi iptal ettirerek güncelleyin. Alo PTT numarası  444 1 788 aranarak unuttuğunuz şifre için yeni şifre alabiliyorsunuz. Ptt Bank şifre alma sonrasında size otomatik olarak hangi dahili numaraları çevirmeniz gerektiği ile ilgili açıklamalar olacak. Hiç bunları beklemenize bile gerek kalmadan, sırasıyla 1 ve 2’ye basarsanız, PTT ipç şifre unuttum ne yapmalıyım dediğinizde size PTT operatörü de yardım edecektir.

Müşteri hizmetleri numarası bağlandıktan sonra sırasıyla 1 ve 2’ye basıyorsunuz ve karşınızda operatör size ipç şifresi hakkında yardımcı oluyor. Ayrıca Ptt şifre alma sonrasında internet bankacılığına giriş için gerekli olan İnteraktif Posta Çeki hesabınızın şifresinde ipç şifresi yeteri kadar karmaşık değildir sorunu yaşıyor ve Ptt ipç şifresi güncelleme konusunda bilgi almak istiyorsanız linke tıklayınız!

6 Yorum

  1. Fuat aykut
  2. Ismail
  3. Yakup
  4. haydar
  5. can
  6. HİDAYET UYAR