PTT İnternet Bankacılığı Şifre Alma

PTT, ülkemizin en köklü kurumların biridir. Mazisi Cumhuriyet kadar eski olan kurumumuz, verdiği hizmetlerle özel sektördeki rakipleriyle yarışır hale gelmiştir. Posta işlemleri haricinde para havale/eft ve fatura işlemleri sayesinde bir bankanın sunduğu tüm olanakları bize sunmaktadır. PTT özellikle teknoloji çağına ayak uydurmayı başarmış ve PTT online işlemler modülünü biz kullanıcılarına sunarak birçok işlemimizi internet üzerinden yapmamıza imkan sağlamıştır. Bizde sizlere bu modülün nasıl kullanıldığını anlatırken, PTT internet bankacılığı şifre alma nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz.

PTT internet bankacılığı şifre alma nasıl yapılır?

PTT her ne kadar kargo, posta hizmetleriyle anılsa da, PTT Bank ile birçok banka işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle bir hesap açtırmanız gerekmektedir. Bu hesaba posta çeki hesabı denmektedir. Hesabınızdan PTT ipç şifresi ile (posta çeki) dilediğiniz zaman para çekebilir veya mevcut paranızı havale işlemlerinde kullanabilirsiniz. Hesabınızda ki parayı ATM’lerden PTT Kart ile çekebilirsiniz. Hatta bu PTT Kartınızı alış verişlerde banka kartı veya kredi kartı gibi harcamalarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca artık neredeyse tüm bankaların kullandığı 3D güvenli ödeme sistemi olan uygulamayı PTT Kartta da kullanabilirsiniz. Bu da sizin PTT Kartınızı hem bir banka kartı hem de bir kredi kartı olarak kullanmanıza imkân sağlayan özelliktir.

Ptt kart şifre alma sonrasında internet bankacılığına giriş için gerekli olan İnteraktif Posta Çeki hesabınızın şifresinde ipç şifresi yeteri kadar karmaşık değildir sorunu yaşıyor ve Ptt ipç şifresi güncelleme konusunda bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki konuyu tıklayınız!

Ptt internet şifresi Değiştirme | Ptt ipç şifresi Güncelleme

PTT Bank internet bankacılığı şifresi alma

PTT sunduğu bu hizmetlerle sektördeki diğer bankalarla yarışır hale gelirken, yeni bir uygulamayı da kullanımımıza sunmuş durumda. İPÇ sistemi yani interaktif Posta Çeki hesabı olarak bilinen sistem, sahip olduğunuz PTT posta çeki hesabının dijital ortamda size sunulmasıdır. Bu sistemle birlikte internetten hesabınıza giriş yaparak, diğer bankaların internet bankacılığında yaptığınız tüm işlemleri yapabilirsiniz. Tabii PTT Bank internet Bankacılığı uygulamasını kullanabilmeniz için adınıza tanımlı bir Posta Çeki hesabınız olması gerekmektedir.

PTT Posta Çeki Hesabı Nasıl Açabilirsiniz? PTT ipç şifre alma

PTT’nin sunduğu tüm hizmetlerden faydalanmak için bir Posta Çeki hesabı açtırma işlemi için yeterli olacaktır. Hesap açtırmak için nüfus cüzdanız, sürücü belgesiniz veya pasaportunuzla birlikte herhangi bir PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

PTT de posta çeki hesabı açtırma istediğinizi bildirdiğiniz zaman size yardımcı olunacaktır. Hesap açtırma işlemi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Peki PTT posta çeki hesabı ücreti ne kadar ? Bu işlem için sizden sadece 5 TL güvence bedeli tahsil edilmektedir. Bu ücret depozito görevi görmekle birlikte, hesabı kapatmanız halinde size iade edilmektedir. İlk adım olan Posta çeki hesabımızı açtıktan sonra PTT Bank internet bankacılığını kullanmak için bir şifreye ihtiyacımız var. Yazımızın devamında da size bu şifrenin nasıl alınacağını anlatacağız.

PTT Bank İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır ?

PTT Bank İnternet Bankacılığı şifresini alabilmek için yine bir PTT şubesine başvurmanız yeterli olacaktır. Talebinizi dile getirdikten sonra görevliler kimlik bilgilerinizi doğruladıktan sonra size İPÇ şifrenizi verecektir. Bu şifreyi aldıktan sonra https://ipc2.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet adresinden sisteminize giriş yaparak şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu adımdan sonra artık güvenli bir şekilde İnteraktif Posta Çeki hesabınızı kullanabilirsiniz. Hesabınıza girerken şifrenizi güvenliğiniz için sanal klavye ile girmeniz gerekmektedir. Ayrıca diğer tüm güvenli banka hesapları gibi İPÇ hesabınızda uzun süre işlem yapmadığınız zaman oturumunuz otomatik olarak kapanmaktadır.

Şifremi Unuttum Şifremi Güncelleyeceğim Diyorsanız!

PTT internet bankacılığı şifre alma konusunda, şifrenizi unutma gibi durumlar da çıkıyor elbette. Eğer PTT ipç şifremi unuttum diyorsanız, PTT müşteri hizmetleri numaraları ile şifrenizi iptal ettirerek güncelleyin. Alo PTT numarası  444 1 788 aranarak unuttuğunuz şifre için yeni şifre alabiliyorsunuz. Ptt ipç şifresini aldığınızda size otomatik olarak hangi dahili numaraları çevirmeniz gerektiği ile ilgili açıklamalar olacak. Hiç bunları beklemenize bile gerek kalmadan, sırasıyla 1 ve 2’ye basarsanız, PTT ipç şifre unuttum ne yapmalıyım dediğinizde size PTT operatörü de yardım edecektir.

Müşteri hizmetleri numarası bağlandıktan sonra sırasıyla 1 ve 2’ye basıyorsunuz ve karşınızda operatör size ipç şifresi hakkında yardımcı oluyor.

4 Yorum

  1. Fuat aykut
  2. Ismail
  3. Yakup
  4. haydar