Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir mi | Kimler Kefil Olamaz?

Kredi borcu olan kefil olabilir mi sorusu okurlarımızdan sıklıkla gelmektedir. Bu nedenle kimler kefil olamaz konusunda kısa ve öz bir açıklama yazısı oluşturduk.

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir mi?

Bankalar kredi başvuruları esnasında her zaman olmamakla birlikte, kimi durumlarda kefil talep edebilmektedirler. Bu durum aslında kişilerin ekonomik özelliklerine göre değişmektedir. Banka kişinin maddi durumundan emin olamazsa, kişilerden bir kefil getirmelerini talep edebilir. Bu gibi durumlarda da kişilerin kredi çekebilmek için bir kefil bulmaları gerekmektedir. Bilindiği üzere kefil bulabilmek de özellikle günümüzde çok zor bir hale gelmiştir. Çünkü herkesin ya kredi, ya da kredi kartı gibi ürünlerle bankalarla ilişkisi bulunmaktadır. Bu noktada kredi borcu olan kefil olabilir mi sorusu gündeme gelmektedir. Bankaların bu konu ile ilgili tavırlarının çok net olduğunu söyleyebiliriz. Konuyu şu şekilde özetleyelim:

Kimler Kefil Olamaz?

Kredi borcu olan kefil olabilir mi diye bakıldığı zaman, bankaların bu durumdaki tavrının çok net olduğunu görmekteyiz. Bankalara kredi borcu olan kişiler hiçbir şekilde bankalarla maddi anlamda ilişki kuramaz. Yani bankaya kredi borcu olan bir kişi nasıl ki kredi çekemiyorsa, aynı şekilde bir başka kişiye kefil de olamaz. Çünkü bankaya kredi borcu olan kişilerin hem kredi notu düşük olduğu için, hem de bankalarla yasal takip süreçlerinde olabileceği için bu kişiler kefil olarak kabul edilmez. Bu verilere dayanarak, kredi borcu olan kefil olabilir mi sorusuna “Hayır” yanıtını veriyoruz…

Bankaya kefil olarak götüreceğiniz kişinin maddi olarak bir gelirinin olması ve hiçbir şekilde bankaya borcunun olmaması gerekmektedir. Bu nedenle kimler kefil olamaz sorusunun yanıtlarından birisi; kredi borcu olan kişilerdir. Bankacılık işlemleri ile ilgili diğer soru ve sorunlarınızı, aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız Garanti Bankası iban Nedir Garanti iban Sorgulama konusuydu. Bu konuda Garanti Bankasına ait hesapların IBAN numaralarına ilişkin bilgileri bulabilirsiniz…

2 Yorum

  1. Yakup 21/01/2018
  2. Özcan yerlikaya 14/10/2018

Yorum Yapabilirsiniz!