Ziraat Bankası çiftçi Kredisi şartları Nelerdir ?

Çiftçi kredileri arasında, ismiyle ziraati tarım ve hayvancılığı desteklemeyi ifade eden banka olan Ziraat Bankası’nın kredileri ön plana çıkıyor. Ziraat çiftçi kredisi uygun kredi faiz oranları ve vade seçenekleriyle çiftçinin adeta kara gün dostu. Peki, Ziraat bankası çiftçi kredisi şartları nelerdir ve kredi başvurusunda hangi belgeler isteniyor?

Ziraat Bankası çiftçi kredisi şartları nelerdir? Ziraat çiftçi kredisi başvurunda hangi belgeler isteniyor?

Ziraat bankasından çiftçi kredisi almak için iki farklı kategori var. Eğer gerçek kişi iseniz, yani herhangi bir şirketin sahibi veya ortağı olsanız bile kendiniz adına başvuruyorsanız, şirket adına kredi başvurusu yapmıyorsanız “Gerçek Kişiler” olarak başvuracaksınız.

İkinci olarak da, eğer bir şirket adına başvuru yapıyorsanız, bu durumda şartlar ve istenen belgeler evraklar farklı olacaktır.

Ziraat çiftçi kredisi gerçek kişiler başvuru şartları

Eğer şahsınız adına bu başvuruyu yapıyor ve Ziraat bankası çiftçi kredisi şartları nelerdir diyorsanız, öncelikle nüfus cüzdanınız ilk gerekenlerden. Eğer nüfus cüzdanınız yanınızda değilse, ehliyet de kredi için geçerlidir. İkinci olarak ise, çiftçi kredisine başvuruyorsunuz o yüzden sizden Çiftçi Belgesi isteniyor.  Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi yaptırmadıysanız, Ziraat çiftçi kredisine başvuramazsınız.

Ziraat bankasından çiftçi kredisi almak için bazı belgeler işinizi kolaylaştıracaktır. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir: Tapu kaydınız, kira kontratınız gibi tarım işletmesini teşvik edici belgeler sizin kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Benzer şekilde, krediye göstereceğiniz teminatlar var ise, bunların belgelerini de yanınıza almayı unutmayın. Son olarak da sizden, eğer bilanço esasına göre faaliyet gösteren bir şirket ise o şirketin son üç yılına ait gelir tablosu ve bilanço tablolarını da isteyecekler.

Ziraat çiftçi kredisi tüzel kişiler başvuru şartları

Tüzel kişi olarak kredi talep ediyor ve kredi başvurusunda hangi belgeler isteniyor merak ediyorsanız, Ziraat çiftçi kredisi için başvurduğunuzda istenen belgeler ise aşağıda listelenmiştir. Benzer maddelerle ilgili açıklamalar yukarıda yapıldığından, aynı şekilde düşünülmelidir.

  • Çiftçi Belgesi/ÇKS  (Çiftçi Kayıt Sistemi) Belgesi
  • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (eğer varsa tüm değişiklikleriyle birlikte) yayımlandığı o günkü Ticaret Sicili Gazetesi nüshası
  • Kayıt olunan oda kayıt belgesi
  • Vergi levhası
  • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
  • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
  • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
  • Krediye karşılık gösterilmesi düşünülen teminatlara ilişkin belgeler evraklar

Ziraat Bankası’nın kredileri ile ilgili merak ettiklerinizi ve Ziraat bankası çiftçi kredisi şartları nelerdir konusunda anlayamadığınız yerleri yoruma bırakabilirsiniz.

Ziraat çiftçi kredisi ile ilgili uzman arkadaşlarımız, mesajlarınıza en kısa sürede yanıt verecektir…

Yorum Yapabilirsiniz!