Vade Sonu Tarihi Nedir ? Kısa Vadeli Ne Demek ?

Vade süresi ile birlikte ele alınması gereken bir başka ifade de vade sonu tarihidir. 12 ay vadeli bir faiz hesabı için veya 36 vadeli kredi için vade sonu tarihi nedir?

Vade Sonu Tarihi Nedir?

Farz edelim ki paranızı 2 Şubat 2017 tarihi itibarıyla vadeli mevduat hesabına yatırdınız. Vadesi de 12 ay olsun. Bu durumda vade sonu tarihi, 2 Şubat’tan itibaren 12 ay ileri giderek bulacağımız 2 Şubat 2018’i gösterecektir. Bu örnek için vade sonu tarihi nedir sorusunun yanıtı 12 aydır. Vadenin 12 ay olduğunu düşündüğümüz için yanıt bu şekilde çıkmaktadır. Aşağıda farklı vade süresi ile ilgili açıklamalarda bulunduk.

Vadeli Hesapta Vade Sonu Ne Demek?

Vadeli hesapta vade sonu ne demek sorusuna en kısa verilebilecek yanıt; vadeli hesabınızın bitiş tarihi demektir. Yukarıdaki örnekten gidersek borcunuzun, alacağınızın tahsil edileceği günü belirtmektedir. Peki, kısa vadeli ne demektir?

Kısa Vadeli Ne Demek?

Kısa vadeli, ekonomi ve finans dilinde 12 aya kadar olan süreye karşılık gelir. Kısa vadeli alacaklar, kısa vadeli borçlar dediğimizde 12 aya kadar olan borç ve alacakları kastetmiş oluyoruz. Vade süresi 3 ay ise 3 ay vadeli diye tanımlanmaktadır. Vadenin başladığı günün üzerine 3 ay ekleyerek vade sonunu buluruz. Özetle, 3 aylık periyot için geçerlidir. Diğer yandan 12 ay vadeli ne demek sorusuda oldukça fazla tarafımıza yöneltilmektedir. Bu nedenle 12 ay vadeli ne demek konusunu aşağıdaki başlıkta örneği ile birlikte açıkladık.

12 ay vadeli ne demek

12 ay vadeli sürenin 12 ay olduğunu işaret etmektedir. Vadenin başladığı günün üzerine 12 ay ekleyerek vade sonunu buluruz. Özetle, 12 aylık periyot için geçerlidir. Örneği ise şu şekilde verebiliriz: 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla vadeli mevduat hesabınıza paranızı 12 ay vadeli olarak yatırdınız. Bu durumda vade sonu tarihi, 1 Ocak’tan itibaren 12 ay ileri giderek bulacağımız 1 Ocak 2018’i bir başka ifadeyle 31 Aralık 2017’yi gösterecektir. Peki, uzun vadeli ne demek uzun vadeye paranızı yatırırsanız, ne kadarlık bir süreci belirtmektedir?

Uzun vadeli ne demek?

Uzun vadeli demek ekonomi ve finans literatüründe 12 aydan daha uzun süreye karşılık gelir. Uzun vadeli borçlar, uzun vadeli alacaklar dediğimizde 12 aydan fazla bir süre için borç ve alacakları anlatmış oluyoruz. Aşağıda 24 ay vade, 36 ay vade, 60 ay vade ve 120 ay vade terimlerini açıklayarak uzun vadeli ne demek sorusunun yanıtını daha da netleştirdik.

24 ay vadeli demek, vade süresi 24 ay yani 2 yıl demektir. Vadenin başladığı günün üzerine 24 ay ekleyerek vade sonunu buluruz. Özetle, 24 aylık periyot için geçerlidir.
36 ay vade ne demek derseniz, daha çok bireysel krediler ve konut kredilerinde karşımıza çıkan 36 ay vade; sürenin 36 ay vadeli olduğunu belirtmektedir. Vadenin başladığı günün üzerine 36 ay ekleyerek vade sonunu buluruz. Kısaca, 36 aylık periyot diyebiliriz…
60 ay vadeli ise genellikle konut kredilerinde duyarız. Vade süresi 60 ay, 60 ay vadeli demektir. Vadenin başladığı günün üzerine 60 ay ekleyerek vade sonunu bulabiliriz.

Son olarak 120 ay vade ne demek sorunu kısaca yanıtlayarak konumuzu bitirelim…

Çoğunlukla ev kredileri, konut kredileri için karşımıza çıkmaktadır. 120 ay vadeli vade süresinin 120 ay olduğunu belirtmektedir. Vadenin başladığı tarihin üzerine 120 ay ekleyerek vade sonunu bulabiliriz. Yazımız içerisinde vade sonu tarihi ne demek tüm detayları ile açıkladık. Eğer kullandığınız banka kartları ile alakalı olarak Vade Sonu Geçmiş Kart Ne Demek merak ediyorsanız tıklayınız.

Yorum Yapabilirsiniz!