Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

0

Ev alamaya karar verdiğinizde evin vergi borcunun olup olmadığını, üzerinde ipotek olup olmadığını ve tapu işlemleri nasıl yapılır bu konuları muhakkak öğrenmelisiniz. Tapu işlemlerinin detaylarını, tapu dairesine gitmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri ve tapu işlemleri nasıl yapılır sorusunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Tapu Dairesine Gitmeden Önce Bunlara Dikkat!

Tapuya gitmeden önce mutlaka alacağınız evin tapu fotokopisini temin edin. Sonrasında ise alacağınız gayrimenkulün emlak vergisi olup olmadığını öğrenmek için gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye gidin. Eğer borç varsa kapatarak, ‘’vergi borcu yoktur’’ yazısını alın. Bu borcun ödenmesinden sonra evin satış beyan değeri, ilgili belediyeden yazılı olarak takip edilir.

Tapu işlemleri sırasında, evin satış beyan değerinden daha düşük bir bedelle satılması durumunda ceza uygulandığını unutmayın. Son olarak tapu dairesine gitmeden önce dikkat etmeniz gereken husus; gayrimenkulün işyeri ya da konut olması halinde DASK sigortası koşulu aranmaktadır. DASK yapılmadan tapuda alım-satım yapılmadığını unutmayınız. DASK’ın olmaması durumunda 1 gün öncesinde gayrimenkul alıcısı, satın alacağı evin yada iş yerinin deprem sigortasını bir acente ile anlaşarak yaptırabiliyor.

Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul satıcısı, TC kimlik numarasıyla tapu dairesindeki sırama tik den sıra numarası alarak tapu işlemlerini başlatır. Evrakları eksiksiz olan bireylerin ön başvuruları hemen onaylanmaktadır. Sonrasında ise tapu dairesinde gerekli incelemeler tamamladıktan sonra satıcıya bilgi mesajı gelmektedir. Bu mesajın içerisinde randevu günü ve saati, tapu harcının nereye ödeneceği bilgileri yer almaktadır.

Emlak konut ile ilgili birçok bilgiyi güncel emlak haberleri sunan Emlakhaberlerim.org sitesinden öğrenebilirsiniz…

Paylaş:
Yazar Hakkında

Bankacılık Bölümü mezunu olarak son 5 yıldır, kullanıcıların bankacılık işlemleri ile ilgili sorularını yanıtlamaktayım. Sizin de PTT Bank , Ziraat Bankası ve diğer bankalarla ilgili sorularınız varsa aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz. Bilgili olduğum her konuda yardımcı olurum...

Yorum Yapın