PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama nasıl yapılır?

Ülkemizde gerek 12 yıllık eğitimin zorunlu olması gerekse de artık bir çok şehrimizde üniversitelerin kurulmasıyla birlikte gençlerimizin eğitime olan azmi gün geçtikçe artmaktadır. Ancak ne var ki her aile çocuğunu okutacak maddi imkanı bulamamakta. Şartlı eğitim yardımı da tam burada devreye giriyor. PTT şartlı eğitim yardımı 9., 10. ve 11. Sınıf öğrencilerine verilmektedir. Biz bu yazımızda PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama hakkında bilgi vereceğiz.

PTT Şartlı Eğitim Yardımı sorgulama ve PTT şartlı eğitim başvuru

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nün tüm öğrencilerin eğitim hakkında yararlanması için verdiği Şartlı Eğitim Yardımı kısaca ŞEY olarak da bilinmektedir.Eğitim masraflarını karşılayamayan öğrencilerin okullarına rahat devam etmeleri için karşılıksız verilen bir yardımdır. PTT Şartlı eğitim yardımı nedir sorusunu yanıtladıktan sonra şimdide sizlere şartlı eğitim yardımı sorgulama nasıl yapılır detaylıca açıklayalım…

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? PTT’ye başvuru nasıl yapılır?

Bu uygulama da PTT eğitim yardımı, Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli bir şekilde yürütülürken, çocuğunu düzenli olarak okula gönderen ve yardıma da muhtaç olan ailelere ödenmektedir.Ayrıca bu yardımda kız çocuklarına öncelik tanınmakta ve yardım miktarı kız çocuklarına daha fazladır.

Bu yardımın bir amacı da, öğrencilerin ilköğretimden sonra  orta öğretime de devam etmelerini sağlamaktır. Hali hazırda eğitime devam edildiği sürece yardım miktarı da artmaktadır. PTT şartlı eğitim başvuru için şubelere şahsen müracatta bulunmanız gerekmektedir.

Şartlı eğitim yardımı ne kadar veriliyor?

PTT Şartlı Eğitim Yardımı ne kadar veriliyor diyen kullanıcılarımız için ilköğretime devam eden erkeklerde ayda 30 TL, İlköğretime devam eden kızlarda ise ayda 35 TL verildiğini söyleyebiliriz. Eğitime devam edildiğinde miktarın arttığını dile getirmiştik. Ortaöğretime devam eden erkeklere ayda 45 TL, ortaöğretime devam eden kızlara ise 55 TL yardım verilmektedir.

PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama nasıl yapılır?

PTT şartlı eğitim yardımı başvuru sonrasında size en kısa zamanda kısa mesajla bilgi verilmektedir. Yardımın farklı maksatlar için kullanılmamasından dolayı ödeme sadece anneye yapılır. PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama nasıl yapılır kapsamlı bilgi almak için aşağıdaki konuya tıklayabilirsiniz…

ptt eğitim yardımı nasıl alınır

Yardım yapılacak ailelerin seçilmesi ise merkezi sistemden yapılan incelemeler sonucunda olmaktadır. PTT şartlı eğitim yardımı annelerin hesabıma yatırılacağından annelerin Ziraat Bankası veya PTT’lerden özel bir hesap açtırmaları gerekmektedir.

Peki bu yardım ne zaman PTT’den çekilebiliyor? Bir zaman kısıtlaması var mı? Anneler bu hesaplardan parayı diledikleri zaman çekebilirler. Ayrıca anneler Şartlı Eğitim Yardımının sonucunu E-Devlet üzerinden  de sorgulayabilirler.

Yorum Yapabilirsiniz!