Ptt internet şifresi değiştirme | Ptt ipç şifresi güncelleme

Ptt internet bankacılığı şifre alma ile ilgili bir önceki konumuzda, ipç nedir ve Ptt ipç şifresi nasıl alınır kapsamlı bir şekilde ele aldık. Bu yazımızda ise Ptt ipç şifresi alma sonrasında sorun yaşayan kullanıcılarımıza yardımcı olmayı hedefledik. Çünkü Ptt ipç şifresi güncelleme konusunda sorun yaşayan kullanıcı sayımız oldukça fazla. ipç nedir konusu üzerinden tarafımıza iletilen sorunların başında, Ptt internet şifresi değiştirme problemi yer almaktadır. Öncelikle sorun tam olarak nedir onu açıklayalım…

Sorun 1: Ptt ipç şifresi yeteri kadar karmaşık değildir !

Ptt ipç şifresi alma sonrasında, bilindiği gibi tarafınıza 8 haneli şifre iletilmektedir. Bu şifre, geçici bir şifre olup güvenilir 8 haneli şifre ile değiştirilmesi istenmektedir. Ancak ptt internet şifresi değiştirme sırasında birçok kullanıcı aşağıdaki sorun ile karşılaşmaktadır…

“ (P00039) Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir. Lütfen şifrenizi 8 haneli olacak şekilde 4 adet ardışık sayı (1234,7777 vb.) özelliklerine dikkat ederek başında 0 olmadan belirleyiniz! “

Sorun 2: Ptt ipç şifremi unuttum nasıl geri alabilirim?

Ptt internet bankacılığı şifre alma işlemlerinin ardından ipç şifresi değiştirme yapan ancak belli bir süre online işlemlere giriş yapmayan kullanıcıların yaşadığı en büyük problem: Ptt ipç şifremi unuttum! Bu konuda da Ptt Bank kullanıcılarından sıklıkla soru aldığımız için yazımızda her iki probleminde çözümünü kapsamlı bir şekilde aktaracağız. Öncelikle Ptt ipç şifresi yeteri kadar karmaşık değildir sorunu için çözüm arayanları aydınlatalım!

ptt ipç şifresi yeteri kadar karmaşık değildir

Şifreniz yeterince karmaşık değildir sorunu için ÇÖZÜM!

Ptt ipç şifresi alma sonrasında “ şifreniz yeterince karmaşık değildir “ ibaresinin çıkmasının nedenleri şunlardır:

1)Gerçekten şifreniz yeterince karmaşık değildir.

Böyle bir durumda Ptt şifre alma için ardışık sayıları kullanmaktan ve aynı sayıyı tekrar etmekten sakının. Güvenilir 8 haneli şifre için şu örnekleri verebilirim:

1: 69047296

2: 98649572

3: 53926263

4: 20104748

Görüldüğü gibi 8 karakterli şifre örnekleri içerisinde ardışık rakamlar ya da yinelenen sayılar bulunmamaktadır. Siz de, Ptt ipç şifresi yeteri kadar karmaşık değildir sorunu ile karşılaştığınızda 8 karakterli şifre örneklerinde olduğu gibi güvenilir bir ipç şifresi üretmelisiniz! Bunları denedim ama nafile, yine de “ Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir “ uyarısı çıkıyor diyorsanız 2. nedene ve çözümüne bakalım…

2) Ptt şifre alma sonrasında ürettiğiniz güvenilir 8 haneli şifre başka bir Ptt Bank müşterisi tarafından kullanılıyor olabilir!

Kurumun genel müdürlüğü ile ptt internet şifresi değiştirme konusunda detaylı bir görüşme yaptım. Ptt ipç şifresi güncelleme ile ilgili aşağıdaki uyarının alınmasındaki ikinci nedenin ise başka bir Ptt Bank müşteri tarafından kullanılıyor olması olduğunu öğrendim. Doğal olarak internet şifresi değiştirme için yukarıda vermiş olduğum 8 karakterli şifre örnekleri Ptt’nin başka bir müşteri tarafından da kullanılıyor ise sizin ürettiğiniz ipç şifresini kabul etmeyecek ve Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir sorunu yeniden ortaya çıkacaktır.

ptt internet şifresi değiştirme

ptt internet şifresi değiştirme

Bu durumda Ptt ipç şifresi güncelleme konusunda alternatif şifreler üretmeye devam etmeniz gerekmektedir. Ben sıkıldım bu işten, internet şifresi değiştirme için başka bir yol var mı diyorsanız, son yöntem olarak Ptt müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz.

Ptt müşteri hizmetleri numarası ile internet şifresi değiştirme !

Evet, şifreniz yeterince karmaşık değildir sorunu için hala bir çözüm bulamadıysanız son çare PTT Bank müşteri hizmetleri numarasını aramaktır. Bir de konunun başında belirttiğim Ptt ipç şifremi unuttum nasıl geri alabilirim diyen kullanıcılarımız için de iki çözüm yolu olduğunu belirtelim. Bunlardan ilki ptt internet şifre değiştirme konusunda olduğu gibi müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek, diğeri ise şahsen Ptt Bank şubesine müracaatta bulunmak. Bunlar haricinde yeni bir internet bankacılığı şifre alma işlemi için maalesef çözüm yolu yok.

Ptt müşteri hizmetleri numarası ile hızlı bir şekilde 8 haneli şifre almak isteyenler aşağıdaki görsele tıklayarak, konu hakkında bilgi alabilirler. Ayrıca 8 karakterli şifre örnekleri için yorum alanını kullanarak bizlerden yardımcı olmamızı isteyebilirsiniz. Fakat bu konuda hemen belirtmeliyim ki, her kullanıcımıza Ptt internet şifresi değiştirme için ayrı bir parola önermekteyiz. Yani bir önceki kullanıcının yorumunda yer alan 8 karakterli şifre örnekleri yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi o müşteri tarafından kullanıldıysa, siz kullanamazsınız!

ptt müşteri hizmetleri numarası kaç

Ptt ipç şifremi unuttum diyenler için ayrı bir yazı hazırlayarak, kullanıcıları Ptt ipç şifresi güncelleme konusunda bilgilendirdim. Ptt ipç şifremi Unuttum Nasıl Alırım başlıklı makale için tıklayınız!

20 Yorum

 1. Yuksel
   • tolga bağubek
 2. Buse
 3. SEZER
 4. Selin
 5. Seda
 6. Alihan
 7. TANZER ALATLI
  • ceren
 8. şahin
 9. Yigit
 10. Gökhan
 11. Elif
 12. Ece
 13. Naciye
 14. Weli
 15. volkan