Provizyonda bekleyen işlemler limitten düşer mi düşmez mi?

Türkiye bir yandan Endüstri 4.0 devrimine, diğer yandan 5G teknolojisinin de üstüne çıkmaya yönelik planlar yapıyor. İnternet ve online işlemler gittikçe yayılıyor. Hem müşterinin hem de işletmelerin güvenliğini sağlamak için provizyon sistemi kullanılarak, kredi kartının alışveriş için daha güvenli bir unsura dönüşmesi sağlanıyor. EFT havuzu da benzer bir güvenlik önlemi olarak karşımıza çıkıyor. Bir şekilde ön ödeme olarak göreceğimiz provizyon, kredi kartının sorumluluk veya sorunsuz olduğunu anlamak için uygulanan bir işlemdir. Provizyonda bekleyen işlemler limitten düşer mi sorusudur. Bu yazımızda bu soruya cevap arayacağız.

Provizyonda bekleyen işlemler limitten düşer mi düşmez mi?

Burada yapılan işlem kredi kartının çalışıp çalışmadığını veya sorumlu olup olmadığını gösteren hesap gönderimi işlemidir. Bu şekilde yapılan işlerin kartın düzenli olarak kullanıma açık olduğunu ve sorunsuz olduğunu ortaya koymaktadır.

Provizyon işlemi ile birlikte kredi kartının limitini etkileyen bir durum yoktur. Provizyonda bekleyen işlemlerin kart limitini düşürmesi söz konusu değildir. Girişler limiti olumsuz şekilde etkilemediği gibi, aksine kredi kartınızdan yapılan ödeme ve çıkışların limiti düşüreceğini söyleyebiliriz. Provizyon ise tam tersine kalktın düzenli olup olmadığı veya herhangi bir sorunu bulunup bulunmadığını öğrenmek için yapılan gönderim işlemidir. Bu sebepten dolayı kartın limitinden düşmesi de söz konusu değildir.

Kredi Kartı Provizyon bekleme işlemi ne kadar sürer?

Provizyon bekleme işlemi çoğu zaman duyduğumuz fakat hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir konudur. Online olarak gerçekleştirdiğiniz işlemler kredi kartının güvenilir bir alışveriş unsuruna dönüştürdü. Elbette ki sanal ortamda müşterisiyle buluşan ve ticareti sürdürmek isteyen firmaların, kredi kartlarının güvenilirliğini değerlendirmesi son derece doğal bir olay. Herhangi bir firma veya şirket tarafından kredi kartınıza kontrol şeklinde yapılan yüklemeler, bazen zaman alabilmektedir.

Eğer bu işlemi ne kadar sürer diye merak ediyorsanız, 7 gün sonra, geçerliliğini kaybeden bu işlemin sonlandığını söyleyebiliriz. Hemen belirtelim, yazının bu kısmına kadar anlattıklarımız da, bundan sonra vereceğimiz bilgilerde bankaların kredi kartlarının hepsi için geçerlidir.

Provizyon tüketiciye faydası veya zararı var mı?

Bu tip provizyon uygulamasının kredi kartı sahibine herhangi bir zararı veya sakıncası yoktur. Burada alışverişi daha sağlam temel ve zemin üzerine oturmak isteyen firmaların, kendini garantiye almak için uyguladığı bir sistem söz konusudur. Ürün gönderen, satış yapan veya ticareti bu yolla devam ettiren pek çok şirketin insanlarla birlikte güven ilişkisi kurması çok önemlidir.

Online olarak alışveriş aracı olarak en son teknolojiye gelişimi temsil eden kredi kartı, güvenilir olduğunu göstermeli. Hem ticari olarak da hem işletmelerinde insanlara güvenmek, provizyon işlemi ile birlikte bugün sağlanır ve kredi kartının sorunsuz olup olmadığı ortaya çıkarılır. Provizyonda bekletilmesinin sebebi ise, internet kullanımının artmasıyla birlikte bir sorun olarak da karşımıza çıkan güvenlik sebepleridir.